The 4th New Talent British International Youth Music Competition and Festival Prize List

Royal Academy of Music Prize Winner

James Birch

UK


Virtuso Prize Winners

Emily Hwang

Strings Category

USA

Raymond Wang

Woodwind & Brass Category

Australia

Minduli Vithanage

Voice Category

UK

Curtis Phill Hsu

Piano Category

Austria


British Music Society Prize Winner

Shuai Zhang

China


Age Group Prizes Winners

Strings Category

Group 1

Jarvis Chan

1st Prize

Hong Kong, China

Aomploy Sirisajjakhun

2nd Prize

Thailand

Pannapon Navikapol

3rd Prize

Thailand

Bohe Zhang

4th Prize

China

Group 2

Apollo Premadasa

1st Prize

UK

Jejun Son

2nd Prize

South Korea

Elena Xiaoyi Feng

3rd Prize

Australia

Anastasha Suchin

4th Prize

Singapore

Group 3

Chen Yuhan

1st Prize

China

Qingyuan Yang

1st Prize

China

Evangeline Lien

2nd Prize

USA

Alice Chadwick-Jones

3rd Prize

UK

Allen Lu

4th Prize

Australia

Kaicheng Xie

4th Prize

China

Group 4A

Sophie Crystal Pan

1st Prize

Australia

Evan James Lee

2nd Prize

USA

Sophie Hayin Chung

3rd Prize

UK

Joshuanne Yeh Su En

4th Prize

Singapore

Brooke Simpson

4th Prize

UK

Group 4B

Tianjun Shen

1st Prize

China

Dier Wang

2nd Prize

China

Group 5A

Dennis Rui

1st Prize

USA

Tom Hodgkinson

2nd Prize

UK

Ines Choi

3rd Prize

UK

Ethan Yang

4th Prize

USA

Group 5B

Yuxi Yang

1st Prize

China

Group 6

Mark Reinski

1st Prize

Russia

Chanlian Chen

2nd Prize

UK


Woodwind & Brass Category

Group 1

Achilles Premadasa

1st Prize

UK

Group 2

Ananda María Domínguez Kesselman

1st Prize

USA

Group 3

Abigail James Lee

1st Prize

USA

Callista Eskenazi

2nd Prize

Australia

Louise Amadea Malphettes

3rd Prize

Singapore

Group 4A

Josephine Afril Russell

1st Prize

UK

Jade Park

2nd Prize

Australia

XiAn Shi

3rd Prize

China

Ruggiero Salvatore

4th Prize

Italy

Group 4B

Yixuan Li

1st Prize

China

Group 5A

Jessica Ellis

1st Prize

UK

Emily Masser

2nd Prize

UK

Oliver O’Connor

3rd Prize

Australia

Group 5B

Shuai Zhang

1st Prize

China

Group 6

Sofiia Matviienko

1st Prize

UK


Voice Category

Group 2

Zhizhi Wang

1st Prize

China

Group 3

Rada Kanjanapruk

1st Prize

Thailand

Issaura Eugenia Leman

2nd Prize

Indonesia

Maruli Tua Lewi Oliver Manihuruk

2nd Prize

Indonesia

Nachayada Tengprasert

3rd Prize

Thailand

Annika Mohla

4th Prize

Hong Kong, China

Group 4A

Annaika Marie Fernandes

1st Prize

India

Anjali Pramod

2nd Prize

India

Keira Lee Handoko

3rd Prize

Indonesia

Nathanya Caitlyn Lim

4th Prize

Indonesia

Group 5A

Mariam Siali

1st Prize

UAE

Tiara Michelle Oberoi

2nd Prize

India

Group 6

Hannah Hughes

1st Prize

UK


Piano Category

Group 1

Kamil Stepanov

1st Prize

UAE

Group 2

Natchanok Chonlacoop

1st Prize

Thailand

Felix Suo

2nd Prize

Australia

Deedeh Rouhani

3rd Prize

UK

Sophitcha Watcharakitipong

4th Prize

Thailand

Group 3

Zhenyi Zhang

1st Prize

China

Zhongshu Chen

2nd Prize

Indonesia

Jiashan Wang

3rd Prize

Australia

Chanya Bayla Somboonvechakarn

3rd Prize

Thailand

Yip Cheuk Yiu

4th Prize

Hong Kong, China

Shaochen Jin

4th Prize

China

Jia Cheng Felix Zong

4th Prize

China

Thatarat Vanichkobchinda

4th Prize

Thailand

Carmen Dilara Bagis

4th Prize

Turkey

Group 4A

Haochen Wu

1st Prize

UK

Jie Liang

2nd Prize

New Zealand

Rina Takahashi

2nd Prize

Thailand

Logan Chan

3rd Prize

Australia

Yuqiao Chen

3rd Prize

Thailand

Kaitlynn Farkas

4th Prize

USA

Nadia Wang

4th Prize

USA

Group 4B

Kian Chan

1st Prize

Australia

Group 5A

Parker Van Ostrand

1st Prize

USA

Vanessa Jazzy Wahyudy Irwanto

2nd Prize

Indonesia

Pam Kijoran

3rd Prize

Thailand

Jessica Ellis

4th Prize

UK

Group 5B

Thomas Wang

1st Prize

UK


Certificates of Achievement

(Not in any particular order)

Vasileva Christina

Russia

Kimber Wu

USA

Arvin Michelle Ganbaatar

Mongolia

Xizhe Xu

UAE

Chunyu Yang

UK

Jiratchaya Tangsantikul

Thailand

Shuochen Yang

China

Jingchu Isabella Zhang

Canada

Yoojun Curtis Lee

Singapore

Ziqi Jin

China

Jiyou Park

Australia

Ella Katerji

UAE

Victoria Q Wei

USA

Sophie Costa

UK

Tang Lewis

Hong Kong, China

Jinyeong Oh

South Korea

Qianqian CUI

China

Yinuo Tang

USA

Kurenai Nishioka

Japan

Hyungun Hwang

Vietnam

Shijie Li

China

Weiyi Pei

China

Kimberley Faith Lee Kou Ing

Singapore

Yusi Chen

China

Kelsey Low

Singapore

Ahana Sinha

UK

Raphaelle Alexandra Malphettes

Singapore

Lei Lin (Leo)

Hong Kong, China

Callum James Hendry

UK

Ryan Li

Australia

Running Chen

China

Erika Khederian

UK

Micah James Lee

USA

Jihyun (Bonna) Yoon

Australia

Meri Ter-Ghukasyan

Armenia

Jianfeng Zhu

China

Bingyu Song

China

Angela Yang

Australia

Qiaoyin BO

China

Xiaoxuan Gao

China

Luke McAdie

UK

Tian Xie

China

Anna Yoo-Rim Chung

Australia

Jose Solorzano Mejias

Singapore

Wieser Martin

Italy

Chenning Xu

China

Léanore Gillet

Australia

Chenxi Yan

Australia

Rowan Ratcliff

UK

Rivka Faith Ramji

India

Olanna Uwaezu

UAE

Chan Yan Ting

Hong Kong, China

Arletha Kalea Tjiptogarsono

Indonesia

Rapat Kanjanawattana

Thailand

Sophia Bae

Australia

Issaura Eugenia Leman

Indonesia

Maria Kerobyan

UK

Chanotai Ratanaphilaswanich

Thailand

Andre Lange

UK

Yanbing Chen

China

Leo Yamada

Japan

Duan Yik Sen

Hong Kong, China

Yiyang Xuan

China

Yanjia Yang

China